Učíte se o lidském těle? Objevujte sebe.

skitch_logo

Hlava, ramena, paže, zápěstí, chodidla. Různé části těla člověka. V páté třídě pro žáky jednoduchá věc. Co je ale hlezno, bérec nebo bedra? To už je trochu těžší. Třeba vás zaujme, jak jsme si s tím poradili my.

Na úvod hodiny, jsme se navzájem fotografovali.

V přírodovědě? To je ale nesmysl.

No, není. Našim úkolem bylo totiž popsat části lidského těla. A co baví každého nejvíc? Popisovat sám sebe.

Svou fotografii žáci vložili do aplikace Skitch a pak jednoduše pomocí šipek každý popsal části svého těla. Jelikož se žáci téměř každý rok v prvouce o lidském těle učí, není tento úkol pro žáky nijak těžký, spíš je to zpestření na úvod do učiva o lidském těle.

A jaké byly jejich výstupy? Publikuji dva se svolením dotyčných žákyň, čímž jim za to tímto děkuji :-)

anežka     katka

 

Jakmile odeslali popis těla k vytištění, následoval blok matematiky.

Proč matematika v přírodovědě? To si děláš legraci.

Nedělám. Matematika nám pomohla určit, kde se na těle nachází nám neznámé části těla.

math

 

Jakmile si žáci objevili, kde mají na těle hlezno, bérec nebo týl, zaznamenali informace teď už do vytištěného obrázku jejich těla. Jednoduše přidali další šipky perem nebo pastelkami a doplnili zjištěné pojmy.

To ale ještě nebylo všechno. Teď teprve to teprve začínalo být zajímavé.

Za domácí úkol měli doma zjistit kolik každý měří, váží a jakou mají velikost chodidla. Ve škole si pak každý žák měl za úkol doplnit následující tabulku:

mereni

Jenže v tabulce bylo toho k doplnění trochu víc, než bylo za domácí úkol. Jak ale máme změřit obvod hlavy nebo obvod pasu, když nemáme krejčovský metr?

Vymyslete, určitě si poradíte. A taky, že poradili, ani jsem nemusela napovídat.

mereni1

 

A k čemu to všechno? Každý má rád, když činnost, kterou děláte má nějaký smysl. Od dětí až po dospělé. Proto ani u nás to nebude jinak. Veškeré informace, které o sobě v průběhu učiva o lidském těle zjistíme, zapíšeme průběžně formou poznámky do Evernote, který každý žák má. Tyto informace nám následně budou sloužit k napsání knihy. Každý totiž nakonec o sobě napíše, nafotí, natočí a nakreslí knihu. Že nevíte jak? Tak se nechte překvapit.